Memoriál Věry Čáslavské – 1. ročník v nové hale za 53 mil. Kč

Organizátoři z TJ Sokol a Černošice v rámci 155 výročí založení sokola a z pověření župy Jungmannovy, jako vzpomínku na naší dlouholetou nejúspěšnější gymnastku celé historie, jak na mistrovství Evropy, světa a olympijských her, uspořádali tento 1. ročník v ženských i mužských kategoriích, jako vzpomínku na svou rodačku, čestnou občanku Černošic, jež v nedávných časech slavnostně otevírala tuto sportovní halu, která je víceúčelová a slouží házené, volejbalu, košíkové, ale i 2x týdně všestrannostní gymnastice místních i okolních sokolských jednot, Dobřochovic, Radotína a Nižboru, případně městu Černošice, které jsou majitelem a provozovatelem této krásné a unikátní sportovní haly za 53 mil. Kč.

Všechny uvítala starostka sokola Černošic sestra Pánková za přítomnosti starosty města pana Kořínka a staršího občana Černošic a senátora za STČ kraj.

Ženské složky závodící na kladině a v akrobacii v celkovém počtu 92 závodnic byly rozděleny jen v kategorii žákyň II. do 5 družstev žákyň (40 závodnic), kat. III. v počtu 24 závodnic a IV. 20 závodnic. Družstvo dorostenek a žen rovněž v v počtu 12 závodnic.

Mužské složky celkem žáci II., III., IV., dorost a muži v celkovém počtu 24 se utkali na kruzích a v akrobacii. Mezi rozhodčími mužů byli libčičtí Kraus Vašek, Krupička Tomáš a Jarda Novák starší.

Co udělá sportovní hala za necelé 2 roky pro výkonost cvičenců, ukázal právě tento velký župní závod. Na vynikajícím novém vybavení akrobatických pásů, molitan. beden, kladin různých výšek, bradel, hrazd a kruhů, přeskokových moderních můstků a velikých molitanových duchen, se projevila jistota všech místních a okolních závodníků, kteří mimo svých Sokoloven, trénují v těchto nových prostorách. Tito závodnice a závodníci se zlepšili za rok o 50% co do složitosti prvků a sestav. Téměř všechna první místa patřila jim.

Avšak i přes nemoc 2 žáků, nadějného Denise Lamicha a Vojty Koláře, náš David Kruliš získal v kat. II. bronzovou medaili a celkovou 3. pozici, za což mu patří naše poděkování. V kat st. žáků III. naši dva závodníci Adam Racek a Jan Hazlbaur skončili v 2. půlce závodníků, ale musíme říci, že letos postoupili do vyšší kategorie, která je náročná na silové prvky na kruzích a to naším závodníkům ještě schází, ale byli výborní. Za muže náš jediný zdravý závodník Tomáš Krupička zabojoval a skončil na 4. bramborové příčce, což je velký úspěch, neboť jej dělilo od bronzu pouhých 13 setin. Jedná se o jednoho z trenérů našich žáků. Jen tak dál Tome.

A co naše děvčata? Byla skvělá i když se někde projevila tréma. Ze 40 závodnic kat. II. nejlépe zabojovala 11. Adélka Houšková, 16. Nikol Bezděková, která měla jeden pád z kladiny, 26. Natálka Hudáčková, rovněž s pádem a lehčími sestavami, a naše nejmladší (ročník 2007) Nella Tajčová, na svém vůbec prvním závodě s pádem z kladiny a lehčími sestavami proti soupeřkám, která skončila na důstojném 31. místě ze 40 již zkušených závodnic. Za to patří dík našim trenérkám a to za skloubení hudby a choreografie, Hannah Bártíkové a obětavé a trpělivé trenérce Markétě Tomandlové.

V dorostenecké a ženské kategorii skončila naše Markéta Tomandlové na skvělém 2. místě se stříbrem a to jen díky tomu, že nejen trénuje děti, ale i sama tvrdě pracuje na sobě a zlepšuje své sestavy. Všestrannost mužů s florbalem, děvčaty a seniory má 51 členů a cvičení navštěvují i občas žáci z řad fotbalu, či karate, nebo začínajících házenkářů. Snažíme se nadále rozšiřovat a zlepšovat vybavení pro všechny děti, jak ze ZŠ tak i z ostatních oddílů, jako je molitanová přeskoková bezpečná švédská bedna, či nová malá trampolína, která bude rovněž využívaná i ZŠ. Víme, že není snadné shánět granty na vybavení či činnost, ale jen pro přehled: stejný oddíl z pražské župy TJ Sokol Vyšehrad obdržel jen letos na činnost 100 000 Kč. Vybavení, o kterém jsem se zmínil (molitan. duchny, akrobatické pásy, nafukovací trampolinový pás), to již vše mají. Jde a vždy šlo však i o kvalifikované trenéry a rozhodčí a přístup k dětem a to vše si myslím v našem odboru Všestrannosti mužů a šplhu i ve složení našeho sokolského výboru máme, včetně finanční podpory našeho města.

A tak se těším na budoucnost a tu dobu až i u nás bude hala s pomocí všech zainteresovaných, tolik potřebná jako víceúčelová, jak pro házenou, ZŠ, karate, či pořádání boxerských přeborů, fotbal. oddílu i pro potřebu města Libčic.

S pozdravem NAZDAR!
Jarda Novák, náčelník