Dobrý začátek letošních Velkých cen ve šplhu pro TJ Sokol Libčice konaný 4.3. 2017 v Sokole pražském. Velká cena Prahy ke 155. výročí založení Sokola a to právě pražského.

Ač krásné počasí přálo, přece to bylo na české dráhy málo. Výpadek počítačové sítě nějak opozdil dosti spojů v celé ČR, takže místo v 10h, byl závod zahájen na 4,5m laně bez přírazu pro dorost a ženy o 2 hodiny později. Nástup a vyhlášení závodníků se konalo v překrásně zdobeném sále freskami a malbou našich tehdejších nejlepších malířů. A tak jsem stihl i zahájení a viděl první závod našeho nového dorostence Adama Polince, který se mezi 15 borci z celé republiky probojoval do finálového čtvrtého kola a na čestné 6.místo (po třech trénincích u nás). Ze svého nejlepšího času 6,50s třikrát překonal svůj osobní rekord s nejlepším svým časem 4,83sec, což je o 1s lepší, než když začínal závodit náš Karel Janda (5,80), pozdější držitel nejlepšího světového času 3,06s před 5 lety, který byl překonán až v roce 2016 brněnským Matějem Ciglem. Opět nový nadějný borec, který se po 4 letech vrací zpět do našeho libčického sokolského hnízda. Nutno podotknout, že však pilně posiloval 4 roky v kralupském klubu GLADIATOR a začínal u nás s gymnastikou, kde jako žák spolu s Michalem Tomiškou patřili mezi nejlepší v republice. Nic není zadarmo, ani síla, hbitost a vůle. Přejeme mu na jeho dlouhé cestě za úspěchem hodně vytrvalosti, málo překážek a hodně silné vůle.

Mezi ženami jasně zvítězila mistryně republiky Veronika Szabóvá 5,89sec (trojitá mistryně ČR) z TJ Sokol Poděbrady.

Pak nastoupilo 32 mužů ke svému klání na 8m laně bez přírazu. Mezi nimi, poprvé lezoucí za muže, Jenda Pokorný (přeborník župy Jungmannovy z nedávných závodů v plavání na 100m). Ze svého osobního rekordu 21sec, rovněž 3 krát překonal svůj osobák, se svým dlouhým 2m měřícím svalnatým tělem a vahou 90 kg jde o úctyhodný výkon. Skončil na 28. místě. Dalším naším borcem byl Vratislav Vorel, který vloni na této V.C. zašplhal 10,55sec a od loňského MČR se opět dostává do formy. Přestože studuje VŠ strojní fakultu, přes toto náročné studium, si nachází čas i na výpomoc u naší všestrannostní mládeže. Jeho časy 9,86s., 9,35sec., 8,66s a 8,52 sec jsou nadějí na lepší zítřky. Jen přitvrdit v dynamice, s trochou lepší životosprávy lehce před závodem snížit hmotnost a větší úspěch se dostaví. Patří mu dík za bojovnost a hezké umístění na 12. pozici. Posledním naším závodníkem byl nadějný Karel Janda. Musím podotknout, že od jeho nemoci v prosinci má stoupající formu a jeho čas (předpokládaných 7,5sec také 2 krát pokořil) mu vynesl krásné 6. místo a ukázalo, že se mu po nedávné viróze vrací forma. Na 1. místě zvítězil mladý nadějný vysokoškolák Martin Trnka ze TJ Sokola Čtyři Dvory s téměř neuvěřitelným časem 6,07sec. Všem libčickým sokolíkům patří dík za dobrou reprezentaci našeho města a Sokola Libčice. Nyní nás čeká 18.3. jeden z největších závodů ve šplhu a to Velká cena Čech jako memoriál Bedřicha Šupčíka, olympijského vítěze ve šplhu na 8m z roku 1924 s časem 7,2sec. Proto: hodně zdaru, trocha štěstí a dosti silné vůle do dalších závodů.

Celý tento závod byl důstojnou oslavou k 155. výročí založení SOKOLA.