Vlastní závod v olympijském šplhu v dorostu, ženách a mužích jako V. Velká cena města Libčic a VI. Memoriál J. Gruncla a sokolů zakládajících konaný 27.8 v sobotu od 13 hodin na koupališti Libčice nad Vltavou.

Vystoupení Zumby bylo kvitováno s potleskem a byl zahájen závod na 4,5m pro dorostence a ženy. Ve tříkolovém maratonu nastoupilo 6 borců a jedna žena. Zvítězil Marek Valut z Palestry Praha, jako 2. se umístil Jan Trnka a 3. skončil Pavel Marek ze Sokola Brno původem ze Sokola Bučovice. Tak jako jde o zkušené závodníky na prvních třech místech, v druhé půli závodů šli začínající v této kategorii. Na 4. bramborové příčce se umístil náš Jan Pokorný, který závodil poprvé na 4,5 m laně a teprve se přihlásil nedávno do Sokola. 5. byl Richard Koutný a 6. Vojta Mrkvička, oba ze Sokola Praha-Libeň. V kategorii žen zvítězila rovněž nová závodnice z ŠSK Palestry 23 letá Tereza Pavelcová.

V přestávce vystoupilo naše trio Karel Janda, Aja Vídeňská a Veronika Jandová s hudební a akrobatickou složkou a Karel v ní předvedl 2 krát salto vzad.

Následoval závod mužů na 8 m laně bez přírazu ve 4 kolovém závodě. Počasí bylo skvělé, slunce pálilo a i diváků bylo na koupališti poměrně hodně. V dramatickém souboji Zvítězil současný nejlepší borec a mistr republiky z roku 2015 Štěpán Muchka ve skvělém čase 6,17s ze Sokola Ml. Boleslav. 2. byl Patrik Valut, borec, který vyniká dlouhými sáhy, zašplhal za 6,85s a za ním se umístil libčický Karel Janda jen o setinu níže, tedy za 6,86s, rovněž vynikající čas a na 4. místě Odra Košťák s časem 7,18s. 5. Tomáš Filip, oba z ŠSK Palestra Praha, 6. Jan Král, známý to borec ve šplhu na dlouhém laně (14 m a jako jediný vylezl 20 m lano předloni). Na 7. místě skončil Tomáš Kohoušek ze Sokola Ml. Boleslav, 8. Martin Trnka, 9. Petr Bílý – reprezentant v kajaku (dopoledne v něm závodil), 10. Jiří Kotlan známý a již dlouho šplhající borec ze Sokola Příbram a za ním náš Vráťa Vorel s časem 8,35s. Za ním a to 12. a 13. skončili dva borci ze Sokola Příbram a to nadějný Matouš Havrlík a Marek Vočka s časem 9,02 a 10,11s. Čtrnáctý byl Jiří Horký, borec, který svou vůlí hodně zhubl a přestože šplhá pár let, stále se zlepšuje, neboť trénuje v Palestře Praha. 15. náš Tomáš Krupička, který neměl podmínky na trénink, neboť pracoval v Brodě, ale přesto svými stabilními výkony má předpoklad se zlepšit. Další borci 16. a 17. Vladimír Matouš a David Beran, oba blížící se věkem k 40, měli dobré časy málo přes 11sec. Následovali je tři borci ze Sokola Libeň a to Josef Kubišta byl 18., Václav Kučera byl 19. a Štěpán Nešpor na 20. místě s časem 16,61s zakončil tuto skupinu borců.

Další kategorie byli senioři od 41 let výše. Nastoupili tři borci, kteří se pravidelně utkávají. Po delší půlroční odmlce po zranění ruky zvítězil Pavel Coufal z klubu Sportovní gymnastika Všetaty s vynikajícím časem 9,74s, druhý byl ostřílený dlouholetý závodník Palestry Lubomír Jokel s časem 12,32 (jeho jeden z nejlepších letošních časů) a třetí náš Jarda Novák ml., který se poměrně trápil, neboť přibral cca 7 kilo, což bylo znát a jeho nejlepší čas je teď 14,68s a jeho rekord je 11,8s, ale pilně trénuje, takže věříme, že na MČR bude opět ve formě.

V téměř vražedném teple (cca na slunci 40°C, ve stínu 35°C) pokračoval závod exhibicí na 10 m laně, kde se závodníci domluvili jen na jediném pokusu. Do tohoto závodu se přihlásilo a ukončilo jej úspěšně 18 závodníků, včetně dvou seniorů. Byl to úchvatný boj a poprvé elektronicky měřený naší vlastní soupravou. Až po třináctého umístěného, našeho Tomáše Krupičku, byli to vynikající časy, které se rovnaly časům v 4 kolovém závodě na 8 m. Zvítězil opět Štěpán Muchka ve vynikajícím čase 8,69s, rekord 10 m lana. Druhý Patrik Valut 10 m za 9,90s, třetí Tomáš Kohoušek za 10,21 a čtvrtý náš Karel Janda 10m za 10,40s. Na 5. místě Jan Král (mistr dlouhého lana 14 a 20m) za 10,61s, 6. Ondra Košťák za 10,7s, 7. Martin Trnka za 10,88s, 8. Jiří Kotlan za 12,92s ,9. Marek Valut (dorostenec) za 13,51s, 10. Vráťa Vorel za 13,68s (letos si splnil a pokořil i 14 m hranici v N. Městě nad Metují), 11. Pavel Coufal, 12. Jiří Horký, 13. Tom Krupička (náš borec), 14. Matouš Havrlík, 15. Marek Vočka, 16. David Beran, 17. Vladimír Matouš, následován seniorem Lubošem Joklem.

V kategorii Seniorů na 10 m zvítězil tedy Pavel Coufal SG Všetaty, druhý byl Lubomír Jokel z ŠSK Palestra.

Následovali ukázky na kladkových kruzích, kde předvedl zdařile sestavu náš Karel Janda, Tomáš Krupička, Vráťa Vorel a 2 hosté z SK Hradčany, bývalí reprezentanti ve sportovní gymnastice Petr Novák a Petr Smejkal. Následovaly ukázky shybů, tahů soupaž na hrazdě a kola na hřibu, kde vynikl Václav Kraus, který letos jen komentoval. Vítězové byli všichni a obdrželi jako cenu vstupenku na koupaliště, koláče, tatranku a 1l perlivé vody, mimo diplomu za účast, případně medaile na prvních třech místech, nebo putovního poháru. Rovněž je nutné uvést, že to byl nejvíce obsazený závod co do počtu dětí a mládeže, celkem 25 závodníků. Z nich 4 naši závodili i na 3m laně, tedy závodilo 29 závodníků v různých dětských kategoriích. V dospělých odzávodilo 27 závodníků ve více kategoriích (plus 18 borců na 10 m a 2 dorostenci mimo soutěž na 8 m, tedy 47 dospělých v kategoriích na 8m, dorostenci, muži a senioři, na 10m muži a senioři.

Všem se to líbilo a těší se na další ročník.

Nezbývá, než poděkovat pořadatelům i vedení z našeho Sokola, závodníkům, sponzorům, zejména představitelům našeho města ale i rodičům a divákům, bez jejichž podpory bychom tento atraktivní závod s účastníky z celé republiky nemohli konat.