Úvod ligového jara v Bělé pod Bezdězem

Vážení fanoušci libčické házené, po zimní přestávce vyplněné sledováním kvalitní světové házené z katarských palubovek jsme se v sobotu 14. února přenesli zpátky do reality 2. ligové soutěže utkáním v Bělé pod Bezdězem. Tradičně obtížně překonatelný soupeř s podporou domácího prostředí, to měla být důstojná zkouška naší připravenosti na jarní souboje o nejvyšší příčky v naší severo – východní skupině. Jelikož však důstojností a herní kvalitou tento zápas příliš neoplýval, bude tento článek i o jiných záležitostech týkajících se toho, co nás všechny společně čeká v cestě za letními oslavami konce úspěšné sezóny 2014 – 2015.

Nejprve však krátké pojednání o sobotním ligovém utkání. Do Máchova kraje odcestovalo celkem 13 kusů (z toho tak 10 připravených aktivně zasáhnout do hry), což je vzhledem k průběhu zimní přípravy poměrně slušný stav. Hlavní změna oproti podzimu (a patrně největší házenkářský přínos z naší strany v tomto zápase), to byla naše zbrusu nová obranná činnost. Nebudeme prozrazovat detaily, ostatně nejlepší obrázek si uděláte sami v neděli 22. 2. v důležitém domácím utkání proti silným Lounům, nicméně flexibilní defensiva vedená ze středu Martinem Breylem byla v sobotu asi tím nejlepším, co jsme předvedli. Náš styl hry nutil domácí k častým chybám, ze kterých jsme přecházeli do rychlých protiútoků. Na druhou stranu nutno podotknout, že hlavně ve druhé půli už nebylo naše nasazení takové, jaké by si divák a naši brankáři zasloužili, což vyústilo ve zbytečné branky v naší síti.

V zápase se nám částečně dařil rychlý protiútok. Příkladem budiž akce z 5. minuty, kdy míč v přechodové fázi rychle putoval z levé strany od Pepíka Gebauera přes Vaška Horu na Lukáše Weignera, který chytrou dohrávkou vyzval Ondru Hasalu k zakončení z prostoru pravého křídla. Bohužel, v následujících minutách namísto narůstajícího počtu vstřelených branek stoupal počet zbytečných technických chyb a ukvapených řešení. Hráči Bělé také nepředváděli extra kvalitní výkon, a tak namísto aplausu natěšených domácích fanoušků zaznívali spíše hlasy o promarněném sobotním odpoledni. V poslední desetiminutovce 1. poločasu zvedl úroveň naší ofensivy Petr Česák, který 4 pěknými trefami uzavřel poločasové skóre na 4:12 z pohledu domácích.

Druhý poločas přinesl rozvolnění házenkářských mravů, což se projevilo jak v navýšení počtu gólů (325 % nárůst vstřelených branek domácích, 275 % nárůst na naší straně), tak v přibývající nervozitě v osobních soubojích. Tato nervozita byla ostatně naší patrně největší slabinou v celém utkání. Jednoduše jsme nedokázali přijmout roli favorita a zbytečně jsme se dostávali pod uměle vyvolávaný tlak. Namísto klidnějšího řešení vznikajících situací jsme často jednali zbrkle a nepřesně. Nutno podotknout, že domácí celek se v průběhu druhé půle dokázal zvednout a střeleckým výkonem alespoň částečně nakopnul do té doby ztichlou halu. Jako pozitivní je možné hodnotit rychlý přechod do útoku, kterým jsme prakticky znemožnili soupeři zdramatizovat výsledek celého utkání. Konečné skóre tak bylo 17 : 33 z pohledu domácích.

Pozitiva v naší hře:

1. Defensivní činnost (hlavně 1. půle)
  2. Petr Česák, jeho 8 vstřelených branek a rozvaha v útočné fázi
  3. Oba gólmani
  4. snaha o rychlý přechod (s třešničkou v podobě přímé přihrávky Lukáše Weignera ze začátku druhé půle na zakončujícího Ondru Hasalu křižně přes celé hřiště).

Negativa:

1. Množství technických chyb v přechodové fázi
  2. občas poněkud ukvapené řešení v postupném útoku
  3. málo klidu…

Statistika utkání, fotky ze zápasu, rozpis jarní části.

Již příští víkend, konkrétně v neděli 22. 2. od 17 hodin, přivítáme na domácí palubovce velice silný celek z Loun, se kterým jsme v podzimní části utrpěli jednobrankovou porážku. Vzhledem k tomu, že se jedná o první domácí utkání po dlouhé zimní přestávce, navíc s tak atraktivním soupeřem, očekávají pořadatelé značný divácký zájem, zajistěte si proto raději svoje místa na tribunách v hale ve Břvích u Prahy s dostatečným předstihem!!!

Další utkání z kategorie „o všechno“ bude následovat hned v dalším domácím představení Libčic v neděli 8. března. Zavítá k nám doposud 1. celek naší ligové skupiny, tradiční rival z Mladé Boleslavi. Nezbývá, než Vás všechny pozvat do Břevské haly i na toto tradičně vypjaté středočeské derby, okořeněné přímým soubojem o nejvyšší příčky.

Hned následující víkend, v sobotu 14. března, pojedeme na horkou půdu haly na děkance, kde svedeme souboj o dva body s matadorem 2. ligy, velezkušeným mužstvem Prahy 4. V této hale jsme zatím neměli možnost radovat se z vítězství, a tak doufáme, že stejně jako v minulém roce dorazíte na pražskou děkanku v hojném počtu!!!

To jsou 3 hlavní taháky na následující období únor – březen, které do značné míry ověří naše ambice pro tuto sezónu. Takže v neděli na viděnou…