Představujeme: Ladislav Manda

V naší rubrice Představujeme přinášíme v tomto týdnu medailonky bratrů Mandů. Jako prvního představujeme Láďu, starší brácha má prostě přednost. Zkušený obranář začínal svoji kariéru na Kladně, postupně okusil atmosféru týmu Libušína nebo Loun. Velkou část své kariéry ale věnoval Libčicím. Zažil sezóny v regionální lize, postup do 2. ligy před 10 lety, následný pád a velkou měrou přispěl opět k návratu v minulé sezóně.

V poslední sezóně již dává více prostoru mladším spoluhráčům. Zápal pro hru ale neztratil a jeho tréninková morálka je příkladná. Když už neoblékne dres, postaví se na lavičku a velmi přesně a trefně komentuje hru týmu. Přináší tak nezaujatý, objektivní pohled, a dokáže tím pomoci týmu v těžkých okamžicích zápasu.

Láďa je typický šprýmař a vtipálek. Je pověstný svým umem zocelovat partnerské vztahy spoluhráčů. Všichni jsou mu za to vděčni. Pár, který přežije večer s Láďou, rozdělí až smrt.

Ladislav Manda 2Ladislav Manda 1

Sportovní část:
1) Kdy a jak jsem se dostal k házené?
Asi kolem roku 78. S bráchou jsme se chodili koukat na zápasy na Kladně a tam někdy to začalo.

2) Kolik let hraješ házenou, měl jsi nějaké přestávky? V jakých klubech jsi působil?
Cca 35 let. Přestávky byly, hlavně zdravotní. Jinak to mou účastí v oddíle odneslo ukončením činnosti Kladno a Libušín. Do Prahy jsem, naštěstí pro některé oddíly, neodešel. Louny a Libčice fungují ještě dnes.

3) Byla házená vždy sport číslo jedna, nebo jsi hrál/hraješ ještě další sporty závodně?
Aktivně byla brána jen házená.

4) Co pro tebe házená znamená?
Partu lidí, co si sedla a zatím šlape. A v současné době hlavně relax od práce.

5) Co ti házená dala a vzala?
Tak dala spoustu kamarádů a zážitků, veselých a bohužel i smutných. Do života vnesla rytmus a částečně i nutnost se dosud hýbat.

6) Co považuješ za svůj největší sportovní házenkářský úspěch?
Asi to, že občas přijdou chvilky, kdy ještě stačím ostatním a nevypadám na potřebnou resuscitaci.

7) Jaké máš do budoucna další házenkářské cíle?
Já už si házenkářské cíle nedávám. Ostatně již 7 let končím s aktivní hrou. Jen se snažím mírnit rizika úrazů, ale současně bych chtěl co nejdéle zůstat pohybově funkční.

8) Měl jsi někdy sto chutí s házenou praštit? Proč?
Takové chvilky byly, ale naštěstí se vždy našlo něco nebo někdo, proč to neudělat.

9) Jak vnímá házenou tvoje nejbližší okolí (přátelé, rodina)?
Přátelé se diví a rodina zlobí. V telefonátech po utkání se jako první info uvádí, že je vše v pořádku a ne výsledek. Předpokládám, že takhle to budou mít časem všichni.

10) Co bys vzkázal malým dětem, které se rozhodují, zda je házená ten pravý sport?
Pro život super základ. Najdeš oporu v kamarádech a jdeš za společným cílem.

Ladislav Manda 5 Ladislav Manda 4

Osobní část:
1) Jsi ženatý/zadaný? Jak dlouho? Nějaké děti?
Už 10 let ženatý a máme 6tiletou Terezku a 4letého Péťu.

2) Kde bydlíš a odkud pocházíš?
Stále bydlím na Kladně odkud i pocházím. Ale změna je život.

3) Jaké jsou tvoje oblíbené aktivity mimo házené?
Co dovolí čas a děti, tak jen pravidelný fotbálek.

4) Jaká byla poslední dovolená?
To je už dlouho cizí slovo, matně si vzpomínám na rok 2002 a 14 dní u moře. A povedená byla dovolená s bráchou a rodinami v Orlických horách – tam nebyl signál, SUPER!!!

5) Kam by ses chtěl v budoucnu podívat? Jaká země tě láká? Ideální dovolená?
Nic konkrétního mě neláká. Snad jen teplo, moře a klid.

6) Kdyby ses měl charakterizovat jako nějaké zvíře, jaké by to bylo?
Na tréninku si připadám, jako želva. Po běhání spíš připomínám tučňáka a jaké zvíře připomínám v životě by měli posoudit jiní.

7) Pracuješ nebo ještě studuješ? Jaké máš zaměstnání, co studuješ? Jakou práci budeš dělat za 5 let?
Už delší dobu pracuji a protože mi práce přichází z týdne na týden, tak opravdu netuším co bude za 5 let. Budu si přát, aby za 5 let byla nějaká práce.

8) Jaké jsou tvoje silné a slabé stránky?
1.část – kdysi zdraví, 2.část – teď zdraví. Holt únava materiálu.

9) Kdyby sis měl vybrat, z čeho by se skládalo ideální večerní menu?
Kus masa, zelenina a pivko.

10) Nějaký vzkaz na závěr?
Horší než prohra, je vzdát to.

Top 5 nej z Tj Sokol Libčice
1) Kdo je tvůj nejoblíbenější spoluhráč na fotbálek?
Kdokoli, kdo mi alespoň i omylem půjčí míč.

2) Kdo z týmu je největší jedlík?
Teď opravdu netuším, ale vzpomínám na veliké svačiny co si pravidelně vozil P.T.

3) Kdo má nejzvláštnější koníček / zálibu?
Tak asi Ondra Kříž. Teď je z něj „MALÝ CHEMIK“!

4) Jaký soupeř je z naší konference pro tebe nejméně oblíbený?
Za ta léta je asi nejnepříjemnější Mladá Boleslav, ale spíš to cítím jako rivalitu z doby před 30ti lety, kdy jsem sledoval zápasy mužů. Tenkrát si toho opravdu moc nedarovali.

5) Nejoblíbenější písnička před zápasem?
Jakákoli, která přehluší stolek časoměřičů.

Ve čtvrtek se můžete těšit na medailonek Luboše, toho většího z obou bratrů.

2 comments

1. Díky Ládo, že si na mě konečně někdo vzpomenul. Je to pro mě motivace pokračovat v poctivé práci… : )

Join the Conversation