Do Bruselu jsme se těšili a hodlali se tam poptat, proč je zrovna hlavní město Belgie s 11,5 miliony obyvatel, sídlem dvou hlavních institucí EU – Evropské komise a Rady Evropské Unie a dokonce i NATO? Na ulici to nikdo nevěděl, a tak jsme si vzali na pomoc chytrou Wikipedii a zjistili jsme, že je Belgie  jeden ze zakládajících členů obou těchto významných organizací, takže je to jasné, že?

Pro nás nabyl Brusel na významu v r. 2004, kdy Česko slavnostně vstoupilo do EU, což určitě každý ví, ale vsadíme se, že se nám všem spíše než  Evropská čtvrť s moderními budovami EU vybaví jiný symbol města – soška chlapečka čůrajícího do fontány, kterého navíc při zvláštních příležitostech oblékají do různých kostýmků.  Věřte nebo ne, ale ten kluk má v muzeu šatnu s  800 oblečky. A i v těch šatičkách furt čůrá, někdy dokonce i alkohol.

To musí mít jasné vysvětlení, proč má pro Brusel ta roztomilá bronzová soška takový význam?

Šíří se o tom  různé legendy, ale nejvěrohodnější je asi ta o kloučkovi, který se ve 14. století toulal kolem městských hradeb a náhodou počůral zápalnou šňůru k výbušninám, které tam nastražila nepřátelská vojska. Tím město zachránil a jeho sláva se nebes dotýká.

Není ale v Bruselu sám, kdo tam takto klidně veřejně koná svou malou potřebu. Zřejmě v rámci udržení genderové vyváženosti tam od r. 1987 čůrá i soška holčičky a od r. 1998 i pes.

Proto jsme našemu Acerovi za to, že si sošku chlapečka označkoval, ani nevynadali a vydali se na cestu do Hamburku…

Děkujeme všem 84 účastníkům, kteří jedou s námi,
a vítáme každého nového, kdo nám pomůže urazit cca 6 000 km zbývajících do cíle, což bychom chtěli zvládnout do Vánoc.

Fotografie zasílejte na adresu: AntiCovidRun@sokollibcice.cz

Album fotografií k vidění zde: sokollibcice.cz/AntiCovidRun/fotky/

AntiCovid Run není závod, ani soutěž, ale skvělá motivace pro zdravý pohyb venku v obtížné covidové době. Nečekejte medaile, ale 10 vylosovaných účastníků obdrží na konci projektu dárek!

TJ Sokol Libčice nad Vltavou Realizační tým: Pepa, Berky, Michal, George a Hannah AntiCovidRun@sokollibcice.cz