20 – 23. června 2019 proběhlo v Bratislavě Mistrovství světa pořádané organizací WUKF. Náš závodní oddíl se nominoval na základě výsledků na mezinárodních závodech. Ve složení reprezentační kouč Jiří Hodík a závodníci Natálka Hudáčková, Jiří Hodík ml., Tomáš Folwarczny, Petr Jeřábek, Lukáš Posnar a Jarda Butkaj společně s několika rodiči jsme odjížděli 18. června nočním lehátkovým rychlíkem směr Bratislava. Prezentace závodníků probíhala ve středu 19. června od 9 hodin v Hotelu Double Tree by Hilton. Zde jsme strávili celé dopoledne. Proběhla identifikace závodníků, vážení a měření. Každý účastník obdržel jmenovku se jménem, fotografií, číslem disciplíny a názvem státu, který reprezentuje. Poté jsme se mohli ubytovat. Apartmány jsme měli rezervovány na Starém městě nedaleko bratislavského hradu.

Ve čtvrtek již někteří naši závodníci nastupovali na disciplínu KATA. Přivítala nás nová krásná hala Ondřeje Nepely. Při vstupu probíhala důkladná bezpečnostní kontrola všech závodníků i návštěvníků. Odebrali jsme se na místo určené pro Českou reprezentaci označené státními vlajkami. Ve cvičení KATA získal Jarda krásné 12. místo. Ostatní závodníci si vedli skvěle a umístili se uprostřed startovního pole.

Následující den v pátek proběhl slavnostní ceremoniál. Nastoupilo 2500 závodníků ze 43 zemí. Při nástupu závodníků České republiky nás moderátor anglicky uvedl a vzápětí přidal „bratři Češi“. Naše výprava procházela halou za obrovského potlesku. Všude vlály české vlajky. Uvědomil jsem si hrdost a čest nastupovat za Českou republiku se státním znakem na prsou.

V sobotu se závodilo v KUMITE (volný zápas). Toto Mistrovství bylo otevřeno pro všechny styly karate, jednotlivé zápasy byly velmi tvrdé. Děti měly předepsány ochranné prvky – helmy s chráničem obličeje, štít na hrudník a chrániče na ruce a holeně. Jarda si opět vedl skvěle. K boji o medaili mu chyběl pouze jeden vyhraný zápas. V jeho kategorii nastoupilo 57 závodníků. Stejně se umístil i Petr. I ostatní závodníci předvedli výborné výkony a rozhodně se ve světové konkurenci neztratili.

Přestože se závodilo na dvanácti tatami, museli pořadatelé dvě kategorie KUMITE přesunout na následující den. Jirka nemohl nastoupit, protože jsme se v sobotu večer již vraceli do ČR.

Na závěr bych se rád podělil o velice emotivní zážitek. Účastníky mistrovství byli i zdravotně hendikepovaní. Někteří cvičili na vozících, jiní katu zvládli ve stoje. Dvanáctiletá dívenka s pohybovým postižením na polovinu těla cvičila KATA. Celá hala stála a aplaudovala. Stál jsem hned u zápasiště. Vedle mě byli i další dospělí karatisté, stokiloví chlapi se slzami na tvářích.

Naše malá výprava z Libčic nad Vltavou ve světové konkurenci nejlepších karatistů obstála se ctí a hrdostí.