Posvícení ve znamení kvalitní přípravy

Již 60. ročník posvícenského turnaje v házené mužů byl na programu v neděli 26. srpna. Účast dvou prvoligových a tří druholigových týmů předznamenávala možnost vidět kvalitní házenou. Bohužel se nesplnilo přání organizátorů a především všech hráčů a po vydatné noční průtrži bylo hřiště po celý turnaj kluzké. I přes časté klouzání hráčů a bojování s povrchem se hrála kvalitní házená, kterou ocenilo i početné publikum.

Domácí diváci byli zvědavi především na výkon domácích borců, které na „Sokoláku“ nemají možnost během sezony pravidelně vítat. Pozornost byla upřena především na novou posilu na postu pivota Martina Krempu, jehož příchod byl avizován také v regionálním tisku. Bývalý kapitán juniorské reprezentace, který působil v Dukle Praha byl pro diváky velkým lákadlem. Po dlouhých letech mohli  diváci  v Libčicích vidět hrát také Lukáše Waignera, který ovšem dostal důvěru až od druhého utkání.

Je pravidlem, že zkušení borci si své povinnosti odbudou na sobotní turnaji veteránů a neděli nechávají mladším. To platilo i pro letošní rok a tak hrající předseda oddílu Milan Kiselica si plnil své funkcionářské povinnosti, bratři Mandové šetřili síly a Štěpán Hřebejk laboruje se zraněním zápěstím. Týmu chyběl hrající trenér Maťo Breyl  a také další čerstvá posila týmu, kterou je Václav Hora z Písku. Ten by na střední spojce měl ulehčit situaci nepostradatelnému mozku naší hry Petru Česákovi. Samostatný článek o změnách v týmu bude zveřejněn až příští týden- poté co vše administrativně uzavře.

Stručný komentář k jednotlivým utkáním Libčic

Libčice – Chemička 11:11

V úvodním utkání turnaje jsme začali aktivně a brzy se dostali do vedení 4:1. Prvoligoví hosté zřejmě vložili hodně energie do aklimatizace a ke cti jim slouží, že jako jediný tým dorazili již v sobotu. První poločas se jim však hrubě nevyvedl a prohráli ho 7:4 a za to mohou vděčit také naší chabé koncovce. Během několika minut druhé půle se jim rozehrál kanonýr Kabát a začal střílet jeden gól z dálky za druhým. Minutu před koncem to byla remíza, kterou to také nakonec skončilo. Za domácí nastoupila kombinované sestava a někteří hráči hráli na nezvyklých postech, ale účelem turnaje je vyzkoušet různé alternativy.  „Hvězdy týmu“ trenér šetřil na další těžká utkání a diváky nechával v nejistotě, zda-li vůbec nastoupí.

Libčice – Strakonice 14:14

Proti jasnému favoritovi turnaje jsme na začátku nastoupili v nejsilnější možné sestavě, protože brzké vedení Strakonic by vzhledem k jejich rychlé hře mohlo znamenat debakl. Velmi dobrým útokem na postavenou obranu jsme se dostali do vedení a to udržovali až do posledních pěti minut. Soupeř v útoku volil kombinaci zakončenou střelbou ze střední vzdálenosti, ale pouze se střídavými úspěchy. V závěru utkání to již vypadalo, že si vítězství udržíme, ale zbytečné chyby znamenaly branky z trháků a srovnání. Přesto jsme se dostali do jednobrankového vedení, které jsme bohužel neudrželi. Patnáct vteřin před koncem neudržel nervy Ondra Tichý a za normálních okolností v trojnásobné pasivitě se odhodlal ke střele, která byla zblokována a branka z trháku znamenala spravedlivou remízu. Velmi dobře zahráli spojky a také fungovala spolupráce s pivoty.

Libčice – Jablonec 13:12

S naším ligovým soupeřem to bylo jako vždy vyrovnané až do poslední vteřiny. Soupeře za úspěchem táhl stále zlepšující se Hána, kterému sekundoval kanonýr Michal Heinl. Ostatní hráči nebyli až tolik nebezpeční. Bohužel se nám nedařilo zejména Hánu ubránit a dostávali jsme jednoduché branky. V útoku jsme praktikovali podobnou hru jako proti Strakonicím a Waignerovi s Hanzelkou to tam padalo z dálky. V poločase to byla remíza a vyrovnané to bylo až do konce. Když už jsme se spokojovali s tím, že se blížíme ke třetí remíze v řadě, tak se Petru Česákovi podařilo vypíchnout přihrávku a zaznamenat rozhodující branku. I za cenu vyloučení se nám podařilo poslední vteřiny ubránit a připsat si první vítězství v turnaji.

Libčice- Starý Plzenec 14:16

Proti největšímu překvapení turnaje jsme hráli o celkové druhé místo. Soupeř se po celou dobu turnaje prezentoval rychlou házenou a velmi dobře se vypořádával s nástrahami kluzkého hřiště. První poločas byl velmi vyrovnaný, ale naše tragická koncovka znamenala, že hosté byli o poločase ve vedení 6:5. Druhá půle byla v našem podání doslova hrozná. Nefungovala obrana a z každého útoku soupeře to byla branka. V útoku jsme nic nedokázali vymyslet a nadšeně hrající hosté trestali. Ještě se nám podařilo dostat se na stav 11:12, ale po ztrátě míče v útoku přišel můj zápasnický chvat, po kterém následovala sedmička a vyloučení. Poté jsme působili odevzdaně a v závěru pouze ze stavu 12:16 kosmeticky vylepšili na 14:16

Celkově musíme turnaj hodnotit pozitivně. Na kluzkém povrchu se nikdo nezranil a to je základ. Příjemným překvapením byla hra v postupném útoku, která je sice bez absence signálu, ale na to se v Libčicích nikdy nehrálo. Zapracovat musíme na rychlém přechodu, protože v tom jsme za všemi týmy zaostávali a na vlastní oči jsme mohli vidět, jak to bylo dramatické. Obrana byla místy velmi dobrá, ale chyběla ji konstantní kvalita a druhý poločas proti rychlé kombinaci Plzence to byla bída. Stejně tak se musíme na tréninku zaměřit na střelbu ze všech pozic.