Text k výstavě u příležitosti oslav 100 let města, konané v Kotelně, v areálu Šroubáren 20. října 1924
Tato výstava se koná u příležitosti 100 let od sloučení obcí Letky – Chejnov s tehdejšími Libšicemi. Jak z mnohých záznamů v kronikách lze vyčíst, bylo období před a možná i po onom roce 1924 spíše bouřlivé, protože pro bohatší Letky nebylo sloučení s chudými Libšicemi vůbec výhodné. Dlouhé a vzrušené diskuse o tom, zda sloučit, či nesloučit a zda nová obec ponese jméno Letky, nebo ne, byly ukončeny 22. srpna 1924 rozhodnutím tehdejšího ministerstva vnitra, a tak vznikl městys Libčice nad Vltavou, který byl v r. 1948 povýšen na město.
Jakou roli v této významné době hrál spolek Sokol jsme v žádné kronice nedohledali. Jak tomu rozumět? Nepovažovala to kronikářka Dr. M. Fischerová za důležité, nebo to zapomněla zaznamenat? Těžko říct, ale protože sokolské kroniky velmi podrobně popisují veškerou svou činnost od svého založení v r. 1909, včetně reakcí a postojů na všechny světové i národní události, vycházíme z toho, že pro Sokol nesloučení, nebo sloučení obcí nehrálo žádný význam. Prvními členy Sokola byli totiž sportovci jak z Letek a Chejnova, tak z Libšic, ale i z dalších okolních obcí. Prvním předsedou a jedním ze zakládajících členů byl Dr. František Fischer, tedy člen vzdělané a podnikavé rodiny, která, jak známo, vždy sídlila v Letkách.
Sokol byl tedy jednotícím prvkem o 23 let dříve než samotné město. Splnil tím prvotní myšlenku zakladatelů Sokola, pánů Fügnera a Tyrše, kteří usilovali o to, aby Sokol vedl své členy nejen k pravidelnému sportu, ale aby je zároveň sdružoval při pořádání kulturních i vzdělávacích akcích a aktivně se podílel na rozvoji a bezpečnosti naší země. Přes různé vzestupy a pády se to Sokolu podařilo. Přežil dvě světové války, poválečnou totalitu, novou naději v r. 1968, aby ji hned rok poté na dalších 21 let ztratil. Nakonec se v r. 1989 dočkal nečekaného vzkříšení a dnes má v naší zemi aktuálně 160 000 členů, přes 1 000 jednot, 3 500 trenérů a 5 500 cvičitelů.
V těchto číslech je zahrnut i Sokol Libčice, jenž má v současné době 326 členů a nabízí sportovní vyžití v řadě oddílů pod vedením vyškolených trenérů. Oddíl všestrannosti zahrnuje gymnastiku, šplh, parkour a cvičení žen i dětí. Dlouhodobou a slavnou tradici nese oddíl házené, dále pak stolní tenis, tenis, karate, box, florbal a nedávno vzniklý oddíl lezení.
Libčický Sokol naplňuje záměry svých zakladatelů a zúčastňuje se všech celostátních akcí jako jsou slety, různá školení, závody a oslavy významných svátků. Před dvěma lety dokonce navázal na slavné Šibřinky a pořádá v sokolovně plesy a dětské karnevaly, ochotně poskytuje tělocvičnu základní škole k tělovýchově mládeže a svůj areál ke konání různých městských akcí jako je masopust, Hašlerka, Majáles a farmářské trhy.
Sokol Libčice se tedy více než 100 let aktivně podílí na pozoruhodné existenci spolku, který nemá ve světové historii obdoby.
Hannah Bartíková
vzdělavatel – TJ Sokol Libčice
Zatím zde nejsou žádné komentáře.