Závody v nejvyšší soutěži olympijského šplhu na 14 metrů, v jediném závodě v České republice v Novém Městě nad  Metují, konaném 26. 6. 2016 s účastí Sokolů z Libčic.

Tento ojedinělý závod, v tradici z OH v Aténách z roku 1896, se koná každoročně  za účasti nejlepších borců ze všech částí republiky, jako je Brno, Ml. Boleslav, Praha, Příbram, Úpice, N. Město nad Metují, Letohrad a Libčice n/Vlt.. Jde o nejnáročnější a nejtěžší závod, kde se zúčastňují  mužské složky tak v počtu 20 – 25 borců. Jen málokomu se podaří napoprvé zdolat 14 m lano ze sedu bez přírazu. V minulosti  toho u nás  dosáhl vždy jen Karel Janda (s dneškem  po  čtvrté) a 2 krát  Vašek Kraus.

Nyní  jsme měli tři účastníky a to:  Tomáše  Krupičku, Karla  Jandu a Vratislava Vorla mezi 21 přihlášenými. Mezi účastníky byl poslední mistr republiky na 8m Štěpán Muchka ze Sokola Ml. Boleslav, Patrik Valut z ŠSK Praha, příbramský Jiří Kotlan, Marek Pustaj z ŠSK Praha, Ladislav Kubeček  z klubu Maraton Úpice, Marek Vočka z Příbrami a Martin Matěj z místního sokola Nového Města nad Metují. Pavel Marek a Martin Treu ze Sokola  Brno I a další známí borci. A začal souboj s časem a 14 m lanem. Neuspěli známi borci z Brna, 5 borců z Příbrami a náš Tomáš Krupička, i místní Michal Kolář. Křeč do paží ve 12 – 13 m je vyřadila. Je to ale pohled, jak se borec pokouší zvednout paži a nejde to. Šplhouni tomu říkají, šplh až do vytuhnutí.

Naopak naši borci Vráťa Vorel a Karel Janda  se zařadili do skupiny 10 finalistů a v II. kole zabojovali   na  zlepšení svých osobních rekordů. Ve tvářích všech finalistů se zračilo napětí a pak na startu  čtrnáctky to přešlo a začal obrovský souboj.

Zvítězil mistr republiky na dlouhých lanech Štěpán Muchka s fantastickým časem 15,03 sec v sérii 15,03 a 15,6 sec. Je o 1s za rekordem bývalého mistra světa  z Čech  Aleše Nováka, ale rok od roku se světovému času  přibližuje. Pražský Patrik Valut jen 2. o 2,26 sec horším časem (17,29 sec), skončil se svými veledlouhými sáhy na 2. stříbrném místě. Jako třetí skončil několikanásobný místní vítěz 14,  30 letý borec Martin Matěj. Náš Karel Janda ve svém úspěšném, 4 krát se opakujícím závodě, a vždy  se zlepšil ve svém osobním rekordu (18,34 sec), stanul opět po čtvrté, na krásné 4. bramborové pozici.

Vráťa Vorel byl na tomto závodě podruhé a skončil na pěkném 7. místě s časem 27,03 sec. Za Vráťou skončil loňský stříbrný z mistrovství České republiky na 8 m  Ondřej Košták a další známí borci. Šlo o Velkou cenou, kde je 14 m hranice, nejen jediná v Evropě, ale představuje i neoficiální mistrovství republiky. Všem naším borcům děkujeme za reprezentaci našeho města a Sokola. Do dalšího klání jim přeji hodně trpělivosti a štěstí jak v tréninku, tak na vlastním šplhu. A ten bude jako vyhlášená velká cena města Libčic „Memoriál Jardy Gruncla a Sokolů  zakládajících“ v sobotu 27. srpna na  koupališti  Libčice, kam Vás všechny zveme. Zde budou jak dětské závody, tak dorostenecké a ženské závody. Vyvrcholením bude odpolední závod mužů na 8 a 10 m.

Jarda Novák náčelník