Posvícenský turnaj

Největší kulturně-sportovní akcí v Libčicích je tradiční „Posvícení“, které se pravidelně koná poslední víkend v srpnu. Libčické posvícení je známo v širokém okolí a je také hojně navštěvováno. Házená během obou dnů pořádá sportovní klání v podobě sobotního turnaje „veteránů“ a nedělního klání mužů. Nedělní turnaj v házené mužů je nejstarším turnajem v mezinárodní házené (handballu) na území ČR.

První turnaj o putovní pohár Pražských cihelen proběhl 27. srpna 1950. Během let si turnaj zachoval vysokou sportovní úroveň a nadále se těší velkému diváckému zájmu. Mezi vítězi turnaje můžeme najít zvučná jména týmů jako je Dukla Praha, Slavia Praha, Sparta Praha či Škoda Plzeň. Na turnaji si zahráli takoví hráči jako legendární sportovec a nositel olympijského řádu Jiří Vícha, nejlepší házenkář světa Jiří Kotrč a mnozí další slavní hráči.

posviceni-putovni-pohar
Posvícení – putovní pohár

Historie turnaje

Házenkářský turnaj s více než 60 uskutečněnými ročníky má svůj počátek 27.8.1950. V průběhu let se stal všeobecně uznávaným nejstarším házenkářským turnajem v tehdejším Československu a svou tradici si nese i v současných letech. V počátcích házené na našem území turnaj plnil také roli propagátora tohoto nově vznikajícího sportu. V té době se všechny soutěže házené hrály na venkovním hřišti, a tak se v Libčicích scházela elita tohoto sportu, včetně reprezentantů. V nejlepších letech se v Libčicích hrála také nejvyšší soutěž. Turnaj sám vznikl z iniciativy Jindřicha Máry a spolupracovníků oddílu Nápravníka, Kopačky, Krtičky, Fischera, bratří Sedloňů a dalších.

Jindřich Mára vzpomíná:

Nebyly zkušenosti, ani podklady pro organizaci turnaje. Bylo třeba vypracovat propozice turnaje s celostátní působností, pozvánky pro účastníky. Napsat, urgovat tzv. „žebravé“ dopisy se žádostí o ceny na vládní instituce, ministerstva, ČNR, SNR, závody v Libčicích, JZD, denní tisk atp. Neměli jsme tušení, jak bude turnaj mezi házenkáři přijat. Pěkné a velmi hodnotné ceny jsme získali od Pražských cihelen, Slovenské národní rady a dalších. Hodnotící komisí byl za 1. cenu určen křišťálový pohár věnovaný SRN a jako putovní skoro metr vysoký pohár Pražských cihelen. Tento pohár má značnou historickou cenu a bude sloužit jako příklad našim nástupcům, že v Libčicích se hrála dobrá házená.

Obavy organizátorů turnaje rozptýlila přihláška a účast 10 nejlepších československých mužstev. Ve finále se utkala mužstva ATK Praha a Slavie Praha. Vítězem se stalo družstvo ATK Praha., které v tomto roce zvítězilo v prvním organizovaném celostátním přeboru a získalo titul mistra ČSR.

Krátký šot z turnaje byl také zachycen na filmový pás pro zpravodajství československého filmu jako Kinočas č.39/50 (natočil jej libčický rodák a přední kameraman čsl. filmu Josef Čepelák). V komentáři se mimo jiného říká:

V čele s ATK přijelo 10 našich nejlepších mužstev. Při zápase mezi ATK a Slavií viděli diváci skutečně dobrou házenou. Na hřišti probíhá turnaj a vedle nejmenší diváci zaměstnali nejlepší hráče ATK. Turnaj, který vyhrálo družstvo ATK, splnil své poslání.

Turnaj se od počátku hrál pod názvem „Velký propagační turnaj o putovní pohár Pražských cihelen“. V průběhů ročníků se leccos měnilo a měnil se i název turnaje. Stal se nejdříve „Posvícenským turnajem“ a od 59. ročníku se přejmenoval na „O pohár města Libčice“.

V některých letech se turnaj bohužel nekonal:

  • 1951 – ČOS prosadila zákaz házené na venkovních hřištích
  • 1968 – srpnová okupace ČSSR
  • 2006 – výstavba nového hřiště

V roce 1976 z iniciativy Milana Venclíčka vznikl turnaj bývalých hráčů, který pořádá oddíl házené vždy v sobotu před nedělním turnajem A mužstev.

Text použit z Almanachu libčické házené z roku 2001, autoři J. Srba a F. Převorovský